XVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę

Ponad 14 tysięcy młodych ludzi – dzieci i młodzieży, a także ich opiekunów z 300 szkół z całej Polski wzięło udział w XVIII Pielgrzymce Rodziny Szkół św. Jana Pawła II na Jasną Górę w dniach 10 i 11 października 2018 r.  W spotkaniu po raz pierwszy wzięli udział uczniowie z Białorusi, 20-osobowa delegacja z Polskiej Szkoły Społecznej im. Jana Pawła II w Grodnie. Tegoroczna pielgrzymka odbyła się w szczególnym czasie – tuż przed 40-stą rocznicą wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża.

Pielgrzymka rozpoczęła się już w środę 10 października wieczornym nabożeństwem różańcowym. Następnie miał miejsce Apel Jasnogórski pod przewodnictwem bp Henryka Tomasika.

Na Szczycie jasnogórskim Mszy św. dla uczniów przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski w koncelebrze z bpem Henrykiem Tomasikiem, krajowym duszpasterzem Rodziny Szkół Papieskich w Polsce. Koncelebrowali licznie kapłani, wśród których ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Obecny był Maciej Jarosiński, skarbnik Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wystawiono kilkaset pocztów sztandarowych.

Pielgrzymów powitał o. Sebastian Matecki, rzecznik prasowy Jasnej Góry, związany z Pielgrzymką Rodziny Szkół Jana Pawła II niemal od samego początku, który z wielką radością w imieniu ojców i braci paulinów pozdrowił wszystkich przybyłych. „Bardzo się cieszę, że jesteście pełni radości i nadziei dzisiaj tutaj, na waszym dorocznym spotkaniu na Jasnej Górze, u Matki Bożej, naszej Królowej” powiedział.

Na rozpoczęcie Mszy św. w niebo poszybowało 350 balonów z intencjami, wypuszczonych przez dzieci i młodzież.

W homilii abp Mieczysław Mokrzycki nawiązał do hasła pielgrzymki: „Promieniowanie ojcostwa”. Podkreślał, że Jan Paweł II był ojcem zwłaszcza dla młodych ludzi, o których bardzo się troszczył, ale którym stawiał trudne zadania.  „Uczył życia nie na skróty, ale według porządku i harmonii jaka wyszła z zamysłu Stwórcy. Uczył życia w odpowiedzialności za siebie i za innych a takie życie odrzuca postawę egoistycznego pragnienia i działania, tylko po to, by zaspokoić swoje życiowe marzenia” – mówił kaznodzieja.

Przypomniał papieskie słowa, w których Ojciec Święty mówił do młodych, że „muszą od siebie wymagać nawet gdyby inni od nich nie wymagali i że mają więcej być niż więcej mieć”. Abp Mokrzycki podkreślił, że “być więcej” oznacza też odwagę i inicjatywę a nie ucieczkę od trudnej sytuacji. Przypomniał tez autentyzm Jana Pawła II – Kiedy trzeba było wykazywał błąd, pocieszał i podnosił na duchu, był solą ziemi i światłem wiary. To jego przykład tak świecił, że inni wiarę odkrywali i po jego dobrych czynach przybliżali się do Boga – mówił metropolita lwowski.

W czasie pielgrzymki odczytany został Akt Zawierzenia Matce Bożej oraz list młodych do papieża Franciszka.

Po Mszy św. w pięknie odnowionej Sali Św. Jana Pawła II odbyło m.in. się wręczenie nagród  w Ogólnopolskim konkursie na znaczek pielgrzymkowy.  I miejsce przyznano uczennicy Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sławnie, wśród pięciu osób wyróżnionych zalazły się dwie z Zespołu Szkół z Zarzecza: Gabriela Hajduk oraz Franciszek Rzeszutek. Serdecznie gratulujemy.

W tegorocznej pielgrzymce wzięli również udział przedstawiciele szkół noszących im. św. Jana Pawła II z Podkarpacia, m.in. z Orzechowiec, Piwody, Zapałowa, Zarzecza.

Obecni również byli przedstawiciele naszego Stowarzyszenia: pan Krzysztof Warchoł oraz pan Jan Szajny.