XX Pielgrzymka Rodziny Szkół na Jasną Górę

XX Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę, w jubileuszowym roku 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II, odbyła się w czwartek, 8 października na Szczycie jasnogórskim. W tym roku ze względu na pandemię i obowiązujące rygory sanitarne organizatorzy zaprosili na pielgrzymkę przede wszystkim delegacje z pocztami sztandarowymi szkół. Wszyscy pielgrzymi, by zachować należyty dystans, zgromadzili się wyłącznie na błoniach jasnogórskich. Specjalne słowo pozdrowienia do uczestników pielgrzymki, zarówno zgromadzonych na Jasnej Górze, jak i łączących się duchowo, skierował prezydent Polski Andrzej Duda. 

Na pielgrzymkę zgłosiły się delegacje z 75 szkół, wraz z dyrekcjami, wychowawcami i nauczycielami. Wystawiono 54 poczty sztandarowe. Za organizację pielgrzymki odpowiedzialny był Zespół Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Radomiu z dyrektorem Janem Rychlickim. Całość koordynowali Zbigniew i Małgorzata Gumińscy, którzy organizują pielgrzymki szkół od początku ich trwania.

Centralnym punktem pielgrzymowania była Msza św., której na jasnogórskim Szczycie o godzinie 11.00 przewodniczył bp Antoni Długosz, biskup senior z Częstochowy. Eucharystię koncelebrował ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta RP Andrzeja Dudy, oraz liczni duszpasterze i katecheci szkół.

W imieniu ojców i braci paulinów, zgromadzonych na błoniach, witał o. Sebastian Matecki, paulin, przyjaciel pielgrzymki. „Szczególny rok jubileuszowy 100-lecia urodzin waszego kochanego patrona, św. Jana Pawła II, największego z pielgrzymów jasnogórskich. Dzisiaj jest z nami, jak zawsze,w tajemnicy świętych obcowania, On tu was przywiódł. Czujemy Jego obecność i to promienne słońce, i obecność Maryi, która roztacza nad nami swą opiekę, i za to Bogu dziękujemy – mówił o. Matecki – To przedziwny czas, trudny czas, odczuwacie to w rodzinach, w szkole, w całej przestrzeni życia publicznego. Ta pandemia nas tu dzisiaj zdziesiątkowała, ale ona nas nie może rozłożyć duchowo, dlatego jesteście”.

W homilii bp Antoni Długosz przybliżał dzieciom i młodzieży postać św. Jana Pawła II. „Dziś kochani,  w  100. rocznicę urodzin, Ojciec Święty staje przed nami i mówi do was: cieszę się, że patronuję waszym szkołom. Skoro jestem patronem waszych szkół, to w szczególny sposób żyjcie moimi katechezami, tymi prawdami, jakie przekazywałem przez 27 lat posługi w Jezusa Kościele”..

„Niech Matka Boża będzie naszą stałą towarzyszką życia. Miejmy obrazek Matki Bożej ze sobą, i jak przychodzi jakaś chandra, trudność, bierzmy ten obrazek do ręki i mówmy: Matko, pomagaj mi, bądź przy mnie” – prosił dzieci i młodzież bp Długosz.

Na zakończenie Mszy św. młodzież zawierzyła społeczność szkół im. Jana Pawła II Matce Bożej.
Uczestnicy pielgrzymki tradycyjnie wystosowali telegram do papieża Franciszka.

Pielgrzymka Szkół im. Jana Pawła II rozpoczęła się 7 października o godzinie 21.00 Apelem Jasnogórskim w kaplicy Matki Bożej. Modlitwie apelowej, połączonej z zawierzeniem szkół im. Jana Pawła II, przewodniczył o. Sebastian Matecki, paulin.

Z Podkarpacia pielgrzymowali uczniowie oraz nauczyciele m.in. z Zespołu Szkół w Jasione, Zespołu Szkół w Zarzeczu, Zespołu Szkół  w Kraczkowej.